Jakie czynniki ogólnie powinny być wzięte pod własną, prywatną lupę, aby kupić naprawdę dobrej jakości śruby? Dlaczego warto zwracać uwagę na normy ISO/DIN/PN? Do czego przydaje się tabela konwersji?
Dlaczego warto kupować śruby spełniające konkretne normy?
Oczywiście, można zdecydować się na rozmaite elementy z tej kategorii, które na przykład mogą być całkowicie zwykłe. Dlaczego jest to jednak błędne podejście do tego określonego tematu? Pamiętajcie, że śruby spełniające normy mają określone kryteria. Producenci bardzo starali się, aby ich akcesoria były definiowane przez na przykład Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. W związku z tym osoba kupująca ma gwarancję, że takie akcesoria są między innymi starannie wykonane z pewnego materiału na którym nikt nie oszczędzał. Dodatkowo ludzie mogą być pewni, że takie śruby będą właściwie zabezpieczone na przykład przed korozją. Konstrukcja takich produktów będzie nie tylko solidna, ale także jak najbardziej wytrzymała. Ogólnie warto decydować się na śruby spełniająca określone normy, które zostały wykonane przez fachowego, bardzo dobrego producenta. Wtedy jest naprawdę bardzo małe ryzyko, że takie akcesoria nie będą odpowiednio wywiązywać się ze swojej najważniejszej roli.
Zapoznaj się z produktami firmy Stalmut -> https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-931-iso-4014-szesciokatne-niepelnym-gwintem/
Tabela konwersji norm
Trzeba wziąć pod uwagę, że bardzo przydatnym narzędziem jest tabela konwersji norm ISO/DIN/PN. Na początek jednak warto dowiedzieć się, co ogólnie oznaczają poszczególne skróty. Pierwsze oznaczanie od prawej to PN. Polskie Normy mają zasięg tylko krajowy, dlatego nie gwarantują tego, że dogadacie się na przykład z firmami zagranicznymi. Za Polskie Normy odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny, który jest państwową jednostką organizacyjną. Idźmy dalej. Normy DIN – tutaj najważniejsze decyzje podejmuje Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Placówka posiada siedzibę w Berlinie, a powstała dokładnie w 1917 roku. Około 30 lat potem do branży weszła Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Jest to najważniejsza instytucja właśnie w tej kategorii. Obecnie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ma aż 162 państwa członkowskie wywodzące się z różnych kontynentów.
Pamiętajcie, że konwersji podlegają nie tylko śruby, ale także na przykład podkładki, nity, kołki itd. Są to także nakrętki sześciokątne – tutaj normy to: DIN 934/ISO 4032/PN 82144. Tabela konwersji bardzo ułatwia pracę w tej branży. Musicie znać tylko jedno oznaczenie, na przykład PN, aby dowiedzieć się, jakie są normy ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny oraz Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.