Działanie i eksploatacja filtra powietrza

W samochodzie znajduje się wiele elementów, które choć niepozorne, odgrywają różne ważne role. Niewątpliwie zaliczyć tu należy między innymi filtr powietrza. Do czego służy ten element? Jak dbać o prawidłową pracę filtra powietrza? Dlaczego jest to tak ważne, aby działał on poprawnie?

Filtracja powietrza zasilającego silnik

Ażeby silnik mógł pracować i generować momenty obrotowe niezbędne do pracy pojazdu mechanicznego, do jego komór musi trafiać powietrze. Tylko w ten sposób możliwe jest przeprowadzenie procesu spalania paliwa. Zasysane z zewnątrz powietrze pełne jest jednak zanieczyszczeń, które nie dość, że obniżają efektywność spalania to jeszcze stwarzają zagrożenie dla silnika. Dlatego właśnie montuje się filtr powietrza, który zatrzymuje cząsteczki zanieczyszczeń.

Prawidłowa praca filtra powietrza

Mechanizm działania filtra jest prosty. Powietrze na drodze do silnika natrafia na filtr, a konkretnie wkład filtracyjny. Ten jest przepuszczalny dla cząstek powietrza, jednak zatrzymuje wszelkie większe cząsteczki. Budowa filtra jest natomiast bardzo prosta, gdyż standardowy element tego typu składa się z obudowy i wspomnianego wkładu filtracyjnego. Tym samym w części tej w zasadzie nie ma co się zepsuć. Mimo to filtr powietrza wymaga dość częstej wymiany. Dlaczego? Rzecz w tym, iż ulega on zużyciu wskutek zapchania. Cząsteczki zanieczyszczeń osiadające na powierzchni wkładu filtracyjnego z czasem go zatykają, uniemożliwiając przepływ powietrza.

Konsekwencje zapchania filtra powietrza są bardzo łatwe do zauważenia. Do komory silnika przedostaje się wtedy bowiem mniej powietrza. W efekcie spadają osiągi silnika, a także wzrasta ilość spalanego paliwa. Nawet najsubtelniejsze objawy tego rodzaju wymagają jak najszybszej interwencji w postaci wymiany filtra powietrza. Poszukując odpowiedniego elementu filtracyjnego, warto zajrzeć na stronę Hurtczesci.pl. W asortymencie wspomnianego sklepu znajduje się wiele wysokiej jakości filtrów powietrza w przystępnych cenach.

Filtr powietrza do wymiany

Trudno określić, jak szybko konieczna będzie wymiana filtra powietrza. Zależy to bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim istotna jest jakość wkładu filtracyjnego. Po drugie nie bez znaczenia jest też moc silnika –– im jest on silniejszy, tym więcej zasysa powietrza, a zatem filtr zapycha się szybciej. Ponadto, należy również brać pod uwagę rodzaj pokonywanej nawierzchni. Jezdnie pokryte piaskiem czy żwirem przyczyniają się do szybszego zużycia filtra powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here