Czas relaksu, odprężenia, złapania dystansu di siebie, pracy i naszych codziennych obowiązków, czas kiedy ładujemy akumulatory na cały rok pracy – urlop.
Wyczekiwany z utęsknieniem przez zdecydowaną większość osób aktywnych zawodowo.
Wybór terminu urlopu jest bardzo ważny, jeżeli źle wybierzemy możemy w czasie trwania urlopu nie wypocząć.
Kiedy na urlop wyjeżdżamy z dziećmi, szczególnie tymi w wieku szkolnym termin mamy zdeterminowany kalendarzem szkolnym. Najbezpieczniej jest wyjeżdżać w czasie wakacji lub podczas innych dłuższych przerw pomiędzy zajęciami dydaktycznymi naszych dzieci np. w czasie ferii zimowych lub przerwy świątecznej. wyjazd w innym terminie wiąże się z koniecznością odrabiania zaległości powstałych w wyniku nieobecności w szkole.
Znacznie większą dowolność w wyborze terminu wakacji mają osoby, które urlop spędzają bez dzieci.
Zastanawiając się nad ta ważna kwestią: kiedy na urlop, powinny wziąć pod uwagę kilka czynników.
Po pierwsze czy koniecznie muszą planować odpoczynek w czasie trwania wakacji? Decydując się na ten termin jesteśmy bowiem narażeni zarówno na tłok, dużą ilość kolonistów i odpoczywających rodzin z dziećmi jak i na sporo wyższe ceny niż poza sezonem.
Jeżeli koniecznie zależy nam na urlopie w tym czasie wybierajmy miejsca mniej oblegane przez kolonistów: jeziora, średnie góry. Zdecydowanie główny ruch turystyczny w czasie wakacji kieruje się nad morze. Wybierając zatem Kotlinę Kłodzką lub Jurę krakowsko-częstochowską możemy liczyć nawet w czasie szczytu wakacyjnego na odrobinę spokoju.
Są też osoby, które niestety nie mogą decydować same kiedy na urlop. Termin ich urlopu uzależniony jest od wykonywanych obowiązków służbowych. W takiej sytuacji są m. in. nauczyciele, którzy zobligowani są do wybrania urlopu wypoczynkowego w czasie gdy nie ma zajęć dydaktycznych w szkole. Trudno jest wyobrazić sobie sytuacje, kiedy w czasie trwania roku szkolnego uczniowie klas 1-3 maja przez dwa tygodnie zastępstwo, ponieważ nauczycielka prowadząca zajęcia z nauczania początkowego wyjechała na urlop.
W podobnej sytuacji są również nauczyciele akademiccy, z tą jednak różnicą, że rok akademicki rozpoczyna się w październiku, mają więc oni możliwość odpoczynki również we wrześniu.
Bardzo dobrym momentem aby odpocząć nad polskim morzem w ciszy i spokoju jest okres tuz przed i zaraz po szczycie wakacyjnym.
Jeżeli tylko mamy taką możliwość i nie przeszkadza nam brak 30 stopniowych upałów wybierzmy się na urlop w czerwcu lub wrześniu. To idealny okres kiedy na urlopie mamy z jednej strony zapewnioną przyjemną umiarkowaną pogodę, sprzyjającą np. wędrówkom po górach, lub długim spacerom wzdłuż bałtyckich plaż. Z drugiej strony będziemy mogli odpocząć w komfortowych warunkach, bez krzyku dzieci i tłumów na szlakach. dodatkowo wydamy na wypoczynek o wiele mniej pieniędzy. Ceny zarówno noclegów, jak i wielu atrakcji poza sezonem „wysokim” są sporo niższe, a wiele mniejszych punktów gastronomicznych kończy swoja działalność wraz z początkiem września. W takich warunkach na prawdę można wyśmienicie wypocząć.