Choroba oczu może dotknąć każdego z nas w pewnym wieku, na skutek uwarunkowań genetycznych czy działania bakterii lub wirusów. W każdym wypadku uczucia dyskomfortu i zaburzeń widzenia należy zgłosić się do okulisty, który przeprowadzi diagnostykę w celu wykrycia choroby i zaleci odpowiednie leczenia. Jakie choroby oczu dotykają nas najczęściej i jak wygląda ich leczenie – oto najważniejsze informacje przygotowane przez markę Acuvue, producenta soczewek kontaktowych.
Zapalenie spojówek
Stan zapalny spojówek to choroba oczu, która najczęściej może pojawić się na skutek działania bakterii bądź wirusów. Zdarzają się również zapalenia wywołane alergią, zespołem suchego oka lub działaniem grzybów. Zapalenie spojówek najczęściej leczone jest antybiotykami lub środkami przeciwzapalnymi po konsultacji z okulistą.
Alergie oczu
Coraz częściej występującą dolegliwością współcześnie są alergie oczu spowodowane alergenami, jak pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśń czy kurz. W ich przypadku należy unikać przede wszystkim kontaktu z alergenem, choć czasem niezbędne jest odczulanie lub stosowanie leków na receptę przy ostrych stanach alergicznych lub powszechnie dostępnych w aptekach.
Jęczmień na oku
Niewielkie ropnie na powiece spowodowane zakażeniem bakteryjnym nazywane jęczmieniami nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale mogą również powodować swędzenie, ból, zaczerwienienie i łzawienie. Na ogół ustępują samoistnie, a ich zniknięcie można przyspieszyć dotykając ich delikatnie czystą i ciepłą flanelową szmatką lub pocierając czystą biżuterią wykonaną ze złota. Nie należy ich natomiast wyciskać.
Jaskra
Jaskra jest chorobą występującą najczęściej u osób starszych i spowodowaną zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej powodującym uszkodzenie tkanek położonych z tyłu oka i prowadzącym do uszkodzenia nerwów. Przy odpowiednio wczesnej diagnozie, można powstrzymać jaskrę poprzez leki, operację lub zabieg laserowy.
Zaćma
Zmętnienie soczewki oka, czyli zaćma również dotyka najczęściej osób starszych. W tym przypadku skutecznym sposobem leczenia jest operacja wymiany zmętniałej soczewki.
Zespół suchego oka
Przewlekłe schorzenie spowodowane zbyt szybkim wysychaniem łez lub niewystarczającą ich produkcją przez oko u osób w starszym wieku lub zażywających leki. Zespół suchego oka można złagodzić stosując krople nawilżające, unikając pomieszczeń klimatyzowanych oraz pijąc dużo wody.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Kolejne schorzenie dotykające najczęściej osoby starsze, powodujące zniekształcenie i rozmycie widzianych obrazów. Nie jest, niestety, obecnie w pełni uleczalne, ale stosuje się leki, odpowiednią dietę i tryb życia powstrzymujące rozwój tej choroby.