Specyfika zaworu EGR

0
1435

Zawór EGR to jedna z tych części samochodowych, o których istnieniu wielu kierowców nie ma pojęcia. Jest to element układu wydechowego, odpowiadający za recyrkulację spalin. Innymi słowy, zawór ten ma za zadanie odzyskać część spalin oraz przekazać ją do silnika. Jaki jest cel doprowadzania do silnika zanieczyszczeń? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Jak działa zawór EGR?

Niewielkie zawory EGR to części niepozorne. Na pierwszy rzut oka nie widać, jak ważne pełnią funkcje. Chcąc zobaczyć, jak wyglądają te części, można odwiedzić stronę https://www.ucando.pl/k/zawory-egr/U120101. Pod podanym linkiem znajdują się wysokiej jakości zawory EGR współpracujące z nowoczesnymi komputerami silnika. Sprawna współpraca zaworu z komputerem jest bowiem kwestią kluczową. To właśnie dzięki właściwemu sterowaniu zawór nie otwiera się w sposób przypadkowy.

Domyślnie zawór EGR pozostaje zamknięty. Jego otwarcie następuje w momencie, gdy doprowadzenie spalin do silnika staje się bezpieczne. Ma to miejsce w sytuacji, gdy jednostka napędowa pracuje na średnich obrotach. Na wysokich obrotach zanieczyszczenia wracające do komór silnika mogłyby uniemożliwić mu prawidłową pracę. Natomiast wtedy, gdy obroty są niskie, spaliny mogą doprowadzić do zgaszenia silnika. Co ważne, nowoczesne zawory EGR otwierają się tylko na tyle, na ile jest to niezbędne w danym momencie. Komputer decyduje, ile spalin może zostać dostarczonych do silnika i czy w danej chwili jest to w ogóle możliwe.

Zadania zaworu EGR

Recyrkulacja spalin służy kilku celom. Ważnym zadaniem zaworu EGR jest bez wątpienia umożliwienie maksymalnego wykorzystania mieszanki paliwowo-powietrznej. Dzięki temu, że spaliny zostaną przekazane z układu wylotowego do dolotowego, mniej mieszanki marnuje się wydostając się rurą wydechową poza pojazd. Dzięki temu, a także dzięki zmniejszeniu temperatury w silniku, samochód w mniejszym stopniu zanieczyszcza powietrze. Jednocześnie sprawny zawór EGR ogranicza ilość spalanego w czasie jazdy paliwa. Tym samym zapewnia on oszczędność pieniędzy. Jak zatem widać, zawór EGR jest pomocny na wiele różnych sposobów.

Zakup zaworu EGR

Jak każdy podzespół samochodowy, również zawór EGR ulega awariom. Ze względu na pracę w wyjątkowo trudnych warunkach, ulega on awariom stosunkowo często. Uszkodzenie zaworu najczęściej oznacza konieczność jego wymiany. W takim przypadku warto zakupić zawór EGR od uznanego producenta. Wiele wysokiej jakości zaworów tego rodzaju dostępnych jest w sklepie Ucando.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here