Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

Instalacje fotowoltaiczne zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością w naszym kraju. Do założenia ich we własnym domu skłaniają nie tylko stale rosnące ceny prądu, lecz również liczne dopłaty zmniejszające koszt zakupu zestawu solarnego. Zanim jednak dokona się takiej inwestycji, warto wiedzieć, z jakich konkretnie elementów składa się taka instalacja.

Panele solarne

Każdy doskonale wie, że zdecydowanie najważniejszym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są panele solarne. Jest to jednocześnie element zdecydowanie największy, ponieważ panel, który wykorzystywany miałby być w domu, najczęściej jest w wymiarze 170×100 centymetrów.Do czego służy panel solarny? To właśnie on w wyniku zachodzących w nim reakcji chemicznych zamienia energię słoneczną w energię elektryczną. Żeby instalacje fotowoltaiczne mogły charakteryzować się odpowiednią wydajnością, w każdej stosowanych jest kilka, a często nawet kilkanaście paneli, co rzecz jasna zwiększa ilość produkowanej energii elektrycznej.

Sterownik solarny

Jak jednak łatwo się domyślić, wyprodukowanej przez panele solarne energii elektrycznej nie można włączyć bezpośrednio do instalacji domowej. Żeby było to możliwe, konieczny jest specjalny inwerter, który zmienia napięcie i dostosowuje je do wartości domowej, a także co równie ważne, zamienia prąd stały pochodzący z paneli, na prąd zmienny, obecny w gniazdku elektrycznym. Co więcej, inwerter służy również do sterowania całym systemem. Jest on w stanie w odpowiedniej dawce przekazywać energie na akumulatory, a dopiero z nich do domowej sieci elektrycznej.

Pozostałe elementy

Oczywiście same panele oraz inwerter nie są jedynymi elementami takiego zestawu. Instalacje fotowoltaiczne składają się również ze znacznie mniejszych, choć nie mniej ważnych elementów składowych, potrzebnych do działania całego systemu. O czym konkretnie mowa? Rzecz jasna chodzi tu np. o okablowanie, które łączy ze sobą wszystkie elementy, a także stanowi połączenie z domową siecią elektryczną. Dodatkowo warto również pamiętać o wspomnianych wcześniej akumulatorach, które wykorzystywane są do magazynowania energii. Na koniec warto pamiętać także o tym, że niezbędny będzie specjalny licznik, również podłączony do układu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here